YleX:n toimittajaa kompaten – puoluejohtajiamme hämmästellen

DSC_0503Tällä viikolla minulla on ollut aikaa ajatella, auton ratin takana. Kouluttaminen vei minut Suomen keskelle ja vähän ylikin – kävin Kemissä messuamassa ja Oulussa sekä Vaasassa kouluttamassa. Takana siis kolme koulutusta ja päivä messuja sekä runsaat 1500 kilometriä autoilua. Reipas reissu, josta jäi hyvä mieli!

Ainoa viihdyke autoilessa taitaa olla radio ja sen tahdissa hummailu. Onneksi radiossa on myös erinomaisia keskusteluja ja niitä kuunneltuani olen enmmän kuin hämmästynyt. Tiistaina pitkän työpäivän päätteeksi suuntasin illan pimeydessä kohti Vaasaa ja kuuntelin Ylex:n kanavaa, tarjolla musiikkia ja puhetta sopivassa suhteessa. Nuori miestoimittaja pudotti minut korkealta – hän kertoi suureksi hämmästyksekseni, että puoluejohtajamme kaikista puolueista pitävät maahanmuuttoa Suomen suurimpana ongelmana. Tuo nuori toimittaja heitti ilmaan kysymyksen – onko todellakin näin, että 30 000 maahanmuuttajaa on suurin ongelmamme kun maassamme on yli 380 000 työtöntä työnhakijaa. Teki mieli melkein huutaa – minusta meidän suurin ongelma on Suomen valtion hurja velkataakka, olemme niin ylivelkaantuneita ettei noita lukuja edes käsitä ja ilman tuota velkataakkaa eläisimme hyvin erilaisessa yhteiskunnassa. Suomessa valtion kassaa mieletään vieläkin valtavaksi rahasäiliöksi, josta Roope Ankan tavoin valtio yrittää olla antamatta rahaa. Jos näitä sarjakuvahahmoja nyt käyttäisi selventämään Suomen tilannetta niin kyllä Suomen valtio rahatilanteensa kannalta olisi hyvin Aku Ankan kaltaisessa tilanteessa. Aku kun on kroonisesti velkaa ja onnistumisten hetkellisestikin tuoma helpotuskin kääntyy lopulta negatiiviseksi. Ajaessani yön pimeällä tiellä mietin – minusta minä ja YleX:n toimittaja ollaa priorisoinnissa nyt johtajiamme taitavampia.

Pohdiskelin, onko Suomen tilanne niin toivoton ettei edes johtavat poliitikomme jaksa sitä ajatella? Onko helpompi puhua maahanmuutosta ja nojautua samaan suuntaan kuin tunnettu jääkiekkoilija. Tuota kansallisikonia kun kaikki rakastavat. Presidenttimmekin on ottanut selkeästi kantaa maahanmuuttoon valtiopäivien avajaisissa ja media on kärkevästi leikannut puheesta paloja, mediaystävällisemmäksi. Media nosti jakkaralle maahanmuuton, isoimmaksi ongelmaksi. Jospa leikkaan presidentin puhetta itsekin.” Talous on tärkeä asia, muttei elämän tärkein asia. Siksi se on juuri nyt vaikeista ongelmistamme se helpompi. Sauli Niinistö puhuu viisaita ja kun vielä jaksaa muistella uudenvuodenpuhetta samaan hengenvetoon, olen onnellinen – presidenttimme on onneksi oikealla linjalla. Erityisesti rakastan hänen toivettaan neuvottelijoille – ”menossa on nuorten yrittäjien tuoma annos uutta, antakaa sen, hyvät neuvottelijat tuulahtaa kammareihinne”.

Minulla on kuluneella viikolla ollut mahdollisuus tavata paljon yrittäjiä ja tulevia sellaisia. Ihania alastaan innostuneita nuoria naisia ja miehiä sekä jo konkareita, vuosia yrittäjänä toimineita ammattilaisia. Yrittäjä jaksaa kunhan työ tuntuu merkitykselliseltä ja sillä tulee toimeen. Suomalaisten yrittäjien toimeentulon turvaaminen on tärkeää, sillä tästä työstä kertyy verovaroja valtion velankin maksuun. Toimet yrittämisen kannattamiseksi ovat välttämättömiä ja toivoisin poliitikoiltamme näitä toimia. Erityisesti ruoho ei saisi olla Suomenlahden eteläpuolella niin paljon vihreämpää, koska yrityksen kotimaata on aivan liian helppo muuttaa ja jo nyt monet ovat sen tehneet ja yhä useammat harkitsevat

Tällaisia toiveita siis päättäjlle – viisaita päätöksiä Suomen parhaaksi!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s